"Söz düşünceyi fetheder, ama ona hükmeden yazıdır" Walter Benjamin

16 Şubat 2013

DOLORES CLAIBORNE







Dolores bir taşra kızıdır. Acele verilmiş bir kararla Joe St George ile hayatını birleştiriyor. Ve ardından evlilik hayatının sandığı gibi olmadığını gören Dolores için kabus dolu günler başlıyor. Bu arada 14 yaşında ki kızı Selena'nın son günlerde eskisi gibi olmadığını fark eder ve bunun nedenini öğrenmeye çalışır. Kızından duydukları karşısında deliye dönen Dolores bir plan yapar ve sonunda olanlar olur. Emekli bir dedektifin  meydana gelen cinayeti çözmek üzere Dolores’i sorgulamasıyla birlikte olayların nasıl geliştiği ve bu hale geldiği ortaya çıkar. Ve tabii ki Vera Donovan…Dolores’in hayatını baştan sona değiştiren zengin ve dul kadın….


Oyuncular
Tolga Çiftçi
Serap Sağlar
Tolga Tuncer
Fulya Koçak
Deniz Gökçe Kayhan
Ahsen Mutlu(Tv Spikeri)


David Joss Buckley’in oyunlaştırdığı, çevirisini Sinemis Candemir’in ve yönetmenliğini ise Hakan Çimenser’in yaptığı erkek egemenliğinin var olduğu bir dünyada, bir kadının ayakta kalabilme ve verdiği yaşam mücadelisiyle birlikte; içinde acı ve hüznü birlikte barındırmaktadır. Türkiye’de ilk defa sahneye konulan oyun ünlü Amerikalı yazar Stephan KİNG’e ait olup aynı adlı romanından tiyatroya uyarlanmıştır.    

Bu oyunu harika bir sahne düzeni ve harika oyuncular sayesinde izlemek müthiş güzel ve keyifliydi. Belki de King’in yazmış olduğu kitaplar arasında en farklı olanı budur demek mümkündür. Çünkü başrolde ki oyuncu yani Dolores müthiş küfürbaz birisi. Ama ayakta dimdik kalmayı başarabilen de biri. Mücadeleci, koruyucu ve şefkatli bir anne. Kendisini her ne kadar düşünmese de…

Şinasi Sahnesi’nde ki bu oyunu sakın kaçırmayın. İzlediğinize yüzde yüz değecek. Oyunu izlerken arada bir gülümseyecek, arada bir gözleriniz dolacak emin olun ki. Bence tiyatro severler için güzel bir seçim….

Ankara için oyunun diğer sahneleneceği tarihler 26 / 27 / 28 Şubat 2013, saat 08:00’dir.


İzlemek isteyenlere şimdiden iyi seyirler….


Mehpare ÖĞÜT






Share:
Yorum Gönder

Toplam Sayfa Görüntüleme Sayısı

Scroll To Top