"Söz düşünceyi fetheder, ama ona hükmeden yazıdır" Walter Benjamin

12 Şubat 2014

BEŞ SEVGİ DİLİ


Özgün Adı - The Fıve Love Languages - Gary CHAPMAN 
Koridor Yayıncılık
2007

Bir süredir ara verdiğim kitap okumaya sınavların bitmesiyle yeniden başlamış bulunmaktayım. Özellikle iş yerinde bulduğum vakit aralıklarında okumak bana oldukça iyi geliyor. Çalışırken nasıl kitap okumaya vakit buluyorsun diye soranlara ise tek diyebileceğim şey ise ancak şu olabilir; insan istedikten sonra kitap okumak için vakit yaratabilir...

Kitapçılarda dolaşmayı çok severim. Benim için apayrı bir dünyanın kapılarını araladığına inanırım. Kitap okumayı seven insanlara da ayrıca bir sempati duyarım. Kim duymaz ki ! Evet, iş hayatı derken okul ile birlikte ara verdiğim kitaplarıma geri döndüm. En azından bir tanesini okuyabilmek bile beni mutlu etmeye yetecekti. Ve aldığım 5 kitabın içinde Gary Chapman'a ait olan “Beş Sevgi Dili”adlı kitabı tercih ettim. Bilmem neden. Belki de içinde sevgi sözcüğü geçtiğindendir kimbilir....!

Herneyse.. Sonuçta kitap bitti. Beğendiğim ve oldukça da yararlı bulduğum bu kitabı daha önce okumamış herkese tavsiye edebilirim. Özellikle de evliliğinde sorunları olan, evlilik aşamasında ya da yeni bir aşka adım atmış olanlara..

Çünkü evlilik gibi kutsal bir kurumun çatısı altında birbirlerine aşık olarak evlenen çiftlerin, zamanla gündelik sıradan bir yaşantıya nasıl adapte olduklarını ve evliliklerinin hatta hatta flört dönemlerindeki o güzelliklerin nasıl da zamanla ortadan kaybolduğunu gözler önüne seriyor. İşte bu kitap bir evlilik danışmanının kaleminden yola çıkarak, ilk dönemdeki karşılıklı sevgiyi, saygıyı, heyecanı ve de aşkı kaybetmiş olan çiftlerin boşalan sevgi depolarının yeniden doldurulması ama bunun içinde bir takım aşamalardan geçerek birbirlerinin eksik ya da hoşlandıkları yönlerini yeniden ortaya çıkartmak adına ilişkileri yeniden masaya yatırmaktadır.

Kısacası herkes için yararlı bulduğum bu kitabı okumanızı illa ki tavsiye ediyoru... Ve mutlaka kitaplığınızda yer almazı gerektiğini düşünüyorum. Kimbilir bugün olmasa bile bir gün ihtiyacınız olabilir...

Sizlere keyifli okumalar dileğiyle....


Mehpare ÖĞÜTShare:
Yorum Gönder

Toplam Sayfa Görüntüleme Sayısı

Scroll To Top